Forum

Witaj Gość 

Pokaż/ukryj nagłówek

Witaj Gościu, pisanie na forum wymaga rejestracji.

Strony: [1]
Autor Temat:Kompozycja Bhagawadgity
Gandarwa
Newbie
Posty: 2
Post Kompozycja Bhagawadgity
w: September 24, 2012, 18:31

Wiatm Państwa! Bardzo sie ucieszyłam, że znalazłam taką stronkę o mojej ulubionej lekturze. 🙂 ..
Interesuje mnie w chwili obecnej kompozycja Bhagawadgity. Wiadomo, ze jest 18 rozdziałów/lekcji, 702 wersety; dzieli się ona też na 3 kandy: karma, upasana i dżniana (działanie, oddanie i wiedza), z czego każda zawiera po 6 rozdziałów. Czy mogłabym prosić o wskazówkę, gdzie jest omówiona taka forma kompozycji?
Serdeczne pozdrowienia.

Andrzej
Moderator
Posty: 3
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: September 27, 2012, 08:26

Witam!
Uwagi dotyczące kompozycji Gity spotykamy w sanskryckich komentarzach do tekstu. Np. o podziale księgi na trzy działy i powodach, dla których dział dotyczący czczenia (upāsanā), czyli oddania (bhakti) został umieszczony w środku, pisze Wiśwanatha w przetłumaczonym przeze mnie i zamieszczonym na naszej stronie wstępie (http://www.bhagavadgita.eu/?p=1321). Jednak ów podział nie jest oczywisty i raczej jest wtórną interpretacją tekstu niż zamierzeniem autora. Co do 18 rozdziałów, liczba ta ma swoje dalsze rozwinięcia tak w samej Mahabharacie, jak i w tradycji indyjskiej – Mahabharata ma 18 ksiąg, 18 dni trwała bitwa na polu Kuru i brało w niej udział 18 armii (akṣauhiṇī). Tradycja indyjska wylicza też 18 głównych puran i 18 podrzędniejszych (upa).

Gandarwa
Newbie
Posty: 2
Post Odp: Kompozycja Bhagawadgity
w: October 4, 2012, 14:30

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Mozna więc rozumieć, że te podziały co do kompozycji sa raczej dla lepszego przyswojenia sobie Bhagawadgity.
Pana strona jest wspaniała, ale bardzo trudna. I ot mi się podoba! Dzięki raz jeszcze.
18 - czyli 9, święta liczba w tradycji indyjskiej...

Strony: [1]
Mingle Forum by cartpauj
Wesrja: 1.0.33.2; Strona wczytana w 0.198 sekund